Kā ietaupīt Ziemassvētku laikā

Karu gadu Ziemassvētku laikā mēs izdodam krietni vairāk nekā vēlētos un arī krietni vairāk nekā varētu. Galvenie izdevumi neapšaubāmi rodas no dāvanu iegādes, taču arī svinību galda klāšanas tēriņi nav nekādi mazie. Viens no veidiem kā ietaupīt līdzekļus ir rīkoties savlaicīgi un pārdomāti. Nav noslēpums, ka dāvanu iegāde ir dārga tikai tādēļ, ka tā tiek veikta pēdējā brīdī, pērkot preces Latvijas veikalos, lai arī internetā tās maksātu 3 – 5 reizes lētāk. Protams, ja par Ziemassvētkiem atceramies tikai pēdējās divās nedēļās vai pat dienās, tad jārēķinās, ka pasts šajā periodā ir pārslogots un paciņas var laikā neatnākt. Ja lasat šīs rindas novembra sākumā vai decembra pirmajās dienās, vēl nekas nav zaudēts. Ja plānojat iegādāties preces Āzijas interneta veikalos, iespējams, vēl varat ielēkt pēdējā vilcienā. Piegādes no Rietumeiropas vedas nedaudz ātrāk, tādēļ to vēl droši varat paspēt.

Saskaņā ar statistiku Latvijas mājsaimniecības dāvanām tērē vidēji no 10 līdz 100 eiro. Protams, ir arī tādi Ziemassvētku vecīši, kas iepērk preces, kuru vērtība ir daudz lielāka, taču tas nav vajadzīgs. Ziemassvētki ir ģimeņu kopā būšanas laiks, nevis dāvanu laiks. Dāvanām vajadzētu būt simboliskām. Ja dāvanas saņēmējs to nenovērtē, ir problēmas ar audzināšanu un vērtībām ģimenē. Liela daļa latviešu dāvanas nevis pērk, bet gatavo pašu spēkiem. Šāds ierdadums viennozīmīgi ir daudz apsveicamāks nekā dāvanu iegāde internetā, taču ne visi ir tik talantīgi. Citi turpretim uzskata, ka pareizo dāvanu iegāde ir ļoti svarīga un situācijas, kad trūkst nauda aizņemas. Dažādi mazie aizdevumi var palīdzēt aizņemties ātri, tiek meklēts pat kredīts ar sliktu kredītvēsturi, tomēr jāatceras, ka ar svinībām viss nebeidzas. Pēc decembra izdevumiem nāks janvāris, kas tradicionāli ir aukstāks un arī apkures rēķini ir būtiski lielāki. Ja aizdevums paņemts, tas būs arī jāatmaksā, bet izdzīvot nākamajā mēnesī ar mazākiem līdzekļiem nekā pierasts vasarā nav nemaz tik vienkārši. Secinājumi ? Aizņemties dāvānu iegādei nebūtu vēlams, ja vien neesiet vairāk par 100% pārliecināti, ka tas neradīs grūtības mājsaimniecības budžetā nākamajā mēnesī. Impulsīva, nepārdomāta rīcība Ziemassvētku laikā un arī pārējā gada laikā drīzāk sagādās nepatikšanas, nevis kāroto labumu. Gan bērni, gan pieaugušie būs priecīgi arī par mazām dāvaniņām, galvenais, lai tās ir no sirds.

Papildus iespēja kā ietaupīt Ziemassvētku laikā ir gatavot svētku vakariņas no vietējiem produktiem, nevis pirkt pusfabrikātus vai jau gatavus ēdienus. Pat šķietami izdevīgā pica ir nesalīdzināmi dārgāka nekā kvalitatīvu vakariņu sagatavošana četrām personām. Jūs varat ietaupīt, ja izlemsiet rīkoties saviem spēkiem, nevis trešo pušu – kafejnīcu, restorānu u.c. pakalpojumiem. Protams, vērts arī pieminēt, ka svinēt vajadzētu mājās, bet no alkohola Ziemassvētkos būtu vispār jāatsakās. Ģimenes pasākumi nav savienojami ar alkoholu, jo bērni mācās no vecāku piemēra, nevis viņu pamācībām.